в додатку
Піца — це традиційна страва в Італії та одна з найпопулярніших — у всьому світі. Її історія сягає античних часів. А багатоманіття рецептів по-справжньому вражає. Тож сьогодні команда Pronto pizza розкаже про походження піци: як, де та коли приготували цю страву, та як піца стала такою, як ми її знаємо та любимо.
Перші згадки про страви, схожі на піцу, можна знайти ще у Стародавній Греції та Римі. У давні часи греки на вогні пекли тонкий хліб та покривали його різноманітними інгредієнтами — оливковою олією, травами, сиром, м’ясом та навіть фруктами.
Римляни також мали схожу страву — пласкі коржі з начинками, які подавали як закуску. Однак тоді ще не було головного інгредієнта сучасної піци — томатів.
Так-так, звичайні помідори суттєво вплинули на те, щоб піца (саме така, яку ми любимо!) вперше побачила світ.
У XV столітті, після відкриття Америки, томати потрапили в Європу. Спочатку їх вважали отруйними та використовували лише як декоративні рослини. Однак уже в XVII столітті жителі Неаполя, портового міста на півдні Італії, почали додавати томати до своїх страв, зокрема до пласких коржів з травами та сиром. Саме в Неаполі з’явилась піца, схожа на сучасну.
XVIII століття — період, коли почалась історія сучасної піци. Саме тоді вулиці Неаполя заполонили пекарі, які продавали просту страву — тонкі пласкі коржі з помідорами, сиром і оливковою олією. Піца швидко завоювала любов місцевих жителів, особливо біднішого населення, адже вона була недорогою, смачною та поживною.
Цікавий факт: У 1889 році, щоб вшанувати візит королеви Італії Маргарити Савойської, неаполітанський піцайоло (пекар піци) Рафаеле Еспозіто створив піцу з трьома інгредієнтами, які символізували кольори італійського прапора: червоний — помідори, білий — моцарела, і зелений — базилік. Ця піца отримала назву “Маргарита” (на честь королеви) й стала класикою.
До речі, в меню Pronto піца Маргарита також є: якщо ви просто зараз бажаєте її спробувати, ми із задоволенням швиденько доставимо!
Отже, батьківщиною піци є Італія, м. Неаполь. Та зі зростанням популярності піци в Італії, цей кулінарний шедевр почав завойовувати серця людей по всьому світу.
Так, в XIX столітті багато італійців емігрували до Сполучених Штатів. Тут вони відкривали власні ресторани та популяризували піцу серед місцевого населення. Звичайно ж, адаптовуючи її під місцеві смаки. З’являються нові види піци з різноманітними начинками — овочами, м’ясом тощо.
Перша піцерія в Нью-Йорку відкрилась в 1905 році. Заклад, який має назву “Lombardi’s”, працює й сьогодні. Шеф-кухарі піцерії досі бережуть традиційні рецепти, частують гостей дуже смачною піцою та іншими традиційними стравами італійської кухні.
Після Другої світової війни, американські солдати, повернувшись додому з Європи, також привезли з собою любов до піци. Таким чином, ця страва набула ще більшої популярності в США, начинки та соуси для піци стали ще різноманітнішими, а сама піца стала важливою частиною американської культури.
Звісно ж, ми не могли не розповісти про назву улюбленої страви.
Слово “піца” має італійське походження. Воно походить від неаполітанського діалектного слова “pizza”, яке своєю чергою, можливо, утворене від латинського “pitta”, що означає корж або плаский хліб. Є також версія, що коріння слова сягає грецького слова “pitta”, яке також позначає плоский хліб чи пиріг.
У середньовіччі термін “піца” використовували в південній Італії для позначення різноманітних хлібних виробів, зокрема з додаванням томатів, сиру та інших інгредієнтів. Згодом це слово стало означати саме ту страву, яку ми знаємо сьогодні як піцу — корж із тіста, вкритий начинкою та випечений в печі.
В наш час існує безліч видів піци. Проте традиційними складниками незмінно залишаються:
Чи не кожна країна має свої унікальні рецепти піци. Найвідоміші з них:
Крім традиційних варіантів, піца сьогодні перетворилася на полотно для експериментів: її готують з ананасами, морепродуктами, різними видами сирів і навіть шоколадом.
Піцу з ананасами, яку називають “Гавайською піцою”, придумав Сам Панопулос, канадський ресторатор грецького походження. Це сталося у 1962 році в його ресторані в місті Чатем, провінція Онтаріо, Канада. Панопулос та його брати вирішили експериментувати з поєднанням солодких і солоних смаків, додаючи консервовані ананаси до традиційної піци з томатним соусом.
Назву “Гавайська” піца отримала завдяки марці консервованих ананасів, яку вони використовували під час створення страви. Попри те, що піца з ананасами викликала суперечки серед шанувальників піци, вона здобула популярність по всьому світу та стала класичним різновидом.
Історія виникнення піци — багата та різноманіття. З’явилася піца, як коржики з різними начинками у Греції та Римі, а через декілька століть — стала справжнім фаворитом мільйонів людей у всьому світі. Поєднання хрусткого тіста, ніжного сиру та соковитих інгредієнтів підкорюють серця.
Тож якщо ви бажаєте скуштувати смачну страву, замовляйте доставку Pronto! Ми знаємо старовинні рецепти піци, й вміло інтерпретуємо їх під смаки львів’ян. Швидко, смачно та різноманітно — це про доставку піци від Pronto!