Pronto Pizza
Faster and more convenient
in the application
Download

Смачна українська кухня: 10 національних страв з різних регіонів

Українська кухня – багата, самобутня та тішить величезною палітрою смаків. У різних регіонах нашої країни існують власні інтерпритації традиційних страв – борщу, вареників, голубців, дерунів. Ба більше – чи не кожна господиня має своє, авторське бачення цих рецептів. Тож сьогодні ми зануримося в розмаїтий світ українських страв. Поговоримо про їхнє походження, види та варіації.

Страви української кухні, які стали справжніми фаворитами

Українські кулінарні традиції – дуже розмаїті. А перелік рецептів смачних страв, які ми готуємо сьогодні, є справді величезним. Формувалась давня українська кухня, в основному, під впливом умов життя стародавніх українців. Займаючись хліборобською працею, наші предки мали споживати корисну, але при цьому – доволі калорійну їжу, яка добре забезпечуватиме енергією.

Родючі землі та сприятливий клімат сприяли різноманіттю харчування. Тож раціон стародавніх українців був багатий на овочі, м’ясо, злаки, фрукти. Важливою особливістю української кухні є і велика кількість складників: деякі традиційні українські страви готуються доволі складно.

Українські перші страви

Борщ

Перша страва, перед якою неможливо встояти! За традиційним рецептом, борщ готують на м’ясному бульйоні, та додають до нього овочі: картоплю, квасолю, капусту. А свій особливий колір страва отримує завдяки червоному буряку. Також до борщу зазвичай додають засмажку: з цибулі та моркви. Подають страву з часниковими пампушками та салом.

Але найцікавіший факт – чи не у кожному регіоні України борщ готують по-своєму! Достеменно невідомо, скільки існує рецептів борщу. Хтось вважає, що 70. А інші ж дослідники стверджують, що понад 300.

У різних областях України борщ готують з:

  • копченостями;
  • рибою;
  • чорносливом;
  • яблуками;
  • грушею;
  • болгарським перцем.

Окрім традиційного червоного, також готують зелений борщ (без буряка), а також холодний борщ.

Капусняк

Ще одна смачна перша страва традиційної української кухні. Для приготування страви використовується білокачанна капуста, яку труть на дрібну терку. Також для приготування капусняка використовуються:

  • М’ясо – зазвичай свинина, інколи курятина або яловичина.
  • Картопля – для ситності.
  • Пшоно або рис – додає текстури та живильності.
  • Морква і цибуля – для аромату та кольору.
  • Спеції – лавровий лист, перець, часник.

Рецепти української кухні: другі страви

Вареники

Зазвичай вареники готують з прісного тіста на молоці, рідше – на воді або кефірі. Як начинку для страви використовують м’ясо, сир, гриби, різноманітні овочі та навіть вишні. Для заправки солодких вареників використовують вершкове масло, солоних – сало (засмажку з цибулею та шкварками). Традиційно, вареники подають зі сметаною.

Деруни

Українські деруни – це різновид картопляних оладок. Їх приготування – доволі просте. Картоплю натирають на терці, до неї додають сирі яйця, трохи борошна, сіль та перець. Потім деруни смажать на сковорідці до золотистої скоринки.

Окрім традиційного варіанту дерунів, національні рецепти різних регіонів України пропонують деруни з:

  • м’ясом (курятиною або свининою);
  • овочами (морквою, перцем тощо);
  • грибами та іншими складниками.

Подають традиційні деруни зі сметаною. А якщо йдеться про святковий варіант цієї страви української кухні, то після смаження деруни додатково тушкують у горщиках.

Банош

Це – смачна страва гуцульської кухні. Готують банош із кукурудзяної крупи, звареної на вершках та молоці. Заправляють бринзою шкварками, грибами, цибулею. Зараз страва легко та швидко готується в домашніх умовах. А от в стародавні часи гуцули готували банош в чавунному казані на відкритому вогнищі.

Галушки

Галушки – це невеликі шматочки тіста, які варять у воді, бульйоні або молоці. Вони можуть бути самостійною стравою, гарніром або додатком до супів. Їх подають як солоними, так і солодкими, залежно від рецепта.

Основа галушок – це прості продукти, які завжди є під рукою:

  • Борошно – головний компонент.
  • Яйця – для зв’язки тіста.
  • Сіль і вода – базові інгредієнти для замісу.
  • Молоко або кефір – іноді використовуються для ніжнішого смаку.
  • Додаткові інгредієнти – картопля, сир чи м’ясо можуть бути начинкою.

Голубці

Говорячи про другі українські страви, неможливо забути про голубці. Традиційно, господині готують їх з капустяного листя (попередньо провареного), а начинку роблять з пшоняної каші, м’яса, сала з цибулевою засмажкою. В сучасній українській кухні пшоно замінюють, найчастіше, на рис. За бажанням, додають гриби, овочі, спеції.

Як і інші національні страви, голубці чи не в кожному регіоні мають власний рецепт. А також відрізняються за розміром: на Закарпатті готують великі голубці, розміром з долоню. А в центральних, східних та південних областях – мініатюрні.

Крученики

Це – м’ясні рулети зі свинячої чи яловичої вирізки. Для приготування кручеників м’ясо нарізають на тоненькі шматочки, відбивають. Всередину загортають начинку з грибів, рису, варених яєць та інших складників. А волинські крученики, наприклад, готують з квашеною капустою, куркою та чорносливом.

Холодець

Традиційна зимова страва – холодець, або драглі. Готується з яловичини, свинини чи домашньої птиці. Його особливість – це тривалий процес варіння, що дозволяє отримати насичений смак та густу консистенцію. Найкраще холодець смакує з хроном та гірчицею.

Котлета по-київськи

Ця страва вже давно стала легендарною. Куряче філе, начинене вершковим маслом і паніроване у сухарях, смажиться до золотистої скоринки. Подавати котлету краще з картопляним пюре або овочами.

Які традиційні напої пропонує українська кухня?

Звичайно ж, споживання страв української кухні неможливо уявити без смачних напоїв. Поговорімо про найпопулярніші з них!

Узвар

Узвар – це напій із сушених фруктів, найчастіше яблук, груш, слив чи вишень. Його готують шляхом варіння фруктів у воді, але без додавання великої кількості цукру, щоб зберегти природний смак. Узвар традиційно готують на Різдво, але його можна пити цілий рік як здорову та освіжаючу альтернативу солодким напоям.

Квас

Квас – один із найдавніших напоїв України, який виготовляється шляхом бродіння житнього або ячмінного хліба, меду чи ягід. Цей слабоалкогольний напій має кисло-солодкий смак і є чудовим засобом для втамування спраги влітку.

Чай із трав

Українці здавна заварювали чай із лікарських трав: м’яти, липи, звіробою, ромашки та шипшини. Такий напій не лише зігріває, але й допомагає при різних недугах завдяки своїм цілющим властивостям.

Тепер ви знаєте про українську кухню трохи більше. Насолоджуйтеся традиційними стравами!

successfully added to your cart
go to cart